Badmintonland Bratislava

Klub, tréningy, turnaje, sústredenia

Kvalifikačný turnaj U17, Bratislava, 17.03.2019

Reportáž (by Daniel Sloboda)

V hale v Dúbravke sa 17.3.2019 konal kvalifikačný turnaj na Grand Prix A kategórie pod 17 rokov. V hale bolo pripravených 5 kurtov, čo pomohlo tomu, že turnaj mal dobré tempo. Turnaja sa zúčastnilo 22 chlapcov a až 34 dievčat. Náš klub sa predstavil vo veľmi početnom zložení, keď nás reprezentovali 4 hráči a až 6 hráčok. Po dlhšom čase sa predstavil na rebríčkovom turnaji Šimon Fraštia, turnajovú premiéru absolvoval Ondrej Farský, ďalej nás reprezentoval Oliver Mészár a posledným naším chlapcom bola klubová jednotka Gregor Ondrejčák. Medzi dievčatami sa pokúsili o postup na A turnaj Hanka Stoláriková, Marcelka Mrvová, Ninka Nevláčilová, Lucka Ličáková, Mirka Hargašová a klubová jednotka – Natálka Slobodová.

Začínalo sa ako klasicky mixami. Hráči a hráčky z nášho klubu vytvorili nasledovné dvojice: Šimon hral s Mirkou, Oliver s Ninkou, Ondrej s Hankou, Gregor v stabilnej dvojici s Natálkou a Lucke sa podarilo dohodnúť si mix s Jakubom Borgulom zo Šamorína. Jedine Marcelke sa nepodarilo vytvoriť mixovú dvojicu, keďže chlapcov v turnaji bolo výrazne menej ako dievčat. Mixu sa zúčastnilo 22 dvojíc, pričom sa hralo iba na 1 víťazný set.

Šimon s Mirkou vstúpili do turnaja úspešne, keď v prvom kole porazili dvojicu z BKMI Trenčín Matúš Čarnogurský – Barbora Meravá Muráriková 21:18. V druhom kole však narazili na nasadenú sedmičku – Viktora Streharski s Johankou Ivanovičovou a podľahli im 9:21.

Oliver s Ninkou taktiež v prvom kole uspeli, keď porazili dvojicu taktiež z klubu BKMI Trenčín Michal Čarnogurský – Táňa Skalická 21:17. V druhom kole proti dvojici z toho istého klubu Nina Švachová – Jozef Mitocha, nasadenej osmičke, však už neboli tak úspešní a po tesnom priebehu podľahli 17:21.

Ondrej s Hankou to ako neskúsení hráči v párových disciplínach nemali jednoduché a v prvom kole prehrali s bratislavsko-trenčianskou dvojicou Tomáš Patkoš - Barbora Jenčová 11:21. Lucka s Jakubom mali v prvom kole voľný žreb, ale v druhom nastúpili proti nasadenej dvojke – dvojici z CEVA Trenčín AlexaKajda – Lucia Hríbiková a podľahli im vcelku jednoznačne 12:21.

Posledným želiezkom v mixe bol Gregor s Natálkou, nasadení ako číslo 6. V prvom kole mali voľno, v druhom vyhrali jednoznačne proti púchovskej dvojici Filip Čuhár - EmmaŽiačiková 21:9, ale už v štvrťfinále narazili aj oni na Trenčanov Kajda – Hríbiková(ktorí predtým porazili Lucku s Jakubom) a po prehre 12:21 sa mixy pre našich hráčov skončili.

V chlapčenskej dvojhre nastúpil v prvom kole Oliver proti veľmi šikovnému Matúšovi Závodskému z CEVA Trenčín a po jednoznačnom priebehu prehral 10:21, 4:21. Matúš Závodský nakoniec dokráčal až do finále. Ondrej sa pri svojej turnajovej premiére veľmi snažil, ale po prehre 12:21, 7:21 v prvom kole proti Matúšovi Čarnogurskému z BKMI Trenčín z pavúka vypadol.

Gregor v prvom kole proti Danielovi Pernisovi z BKMI Trenčín nemusel ukázať svoju najlepšiu hru, aby vyhral 21:2, 21:4. V druhom kole mal o poznanie silnejšieho súpera- nasadenú šestku Lukáša Vojteka z Púchova, ktorého ale porazil tiež jednoznačne 21:13, 21:11. Vo štvrťfinále mu však žreb postavil do cesty nasadenú trojku AlexaKajdu z CEVA Trenčín, ktorý len kvôli dlhšiemu turnajovému výpadku z dôvodu zranenia nie je výrazne vyššie v rebríčku. Gregor napriek peknej hre prehral 13:21, 11:21 a čakal na súpera v boji o 5. – 6. miesto, ktoré zaručovalo účasť na budúcom A turnaji.AlexKajda sa nakoniec stal víťazom turnaja.

Šimon sa zúčastnil turnaja po dlhšom čase a v prvom zápase si poradil s Tomášom Patkošom zo Spojov Bratislava 21:19, 21:10. V druhom kole nastúpil proti nasadenej osmičke Filipovi Čuhárovi z Púchova, ale nemal s ním absolútne žiadny problém a po jednoznačnej výhre 21:6, 21:13 bol už vo štvrťfinále proti nasadenej dvojke Martinovi Gabrhelovi z Ilavy. Martin je však skúsený a nedal Šimonovi príliš veľa šancí. Po prehre 13:21, 12:21 zostala Šimonovi jediná šanca na postup na A turnaj – vyhrať nasledujúci zápas o 5. – 6. miesto. V tomto kľúčovom stretnutí však narazil na tímového spoluhráča – Gregora. V zápase sa prejavila výrazne väčšia Gregorova herná skúsenosť z posledných 2 rokov a Šimona porazil 21:11, 21:11, čím si zabezpečil účasť na A turnaji 13.4. v Púchove.

Keďže dievčat prišlo až 34, hlavný rozhodca rozhodol, že prvé dve kolá dievčenskej dvojhry sa budú hrať len na jeden víťazný set. V prvom kole sa odohrali ale len 2 zápasy, obidva bez našej účasti, keďže naše hráčky išli všetky do druhého kola. Hanka Stoláriková mala smolný žreb, pretože hneď v prvom zápase druhého kola nastúpila proti nasadenej jednotke Lucii Hríbikovej z CEVA Trenčín a prehrala 4:21. Ninka Nevláčilová nastúpila v druhom kole proti Vladimíre Hankovej z Ilavy a vyhrala 21:14. V ďalšom kole však aj jej stála v ceste Lucia Hríbiková. Ninka v prvom sete prehrala 13:21, v druhom si navyše pri zlom došľapnutí zranila kotník, odohrala následne ešte niekoľko výmien, ale potom musela zo zápasu za stavu 5:11 odstúpiť a smerovala do nemocnice na vyšetrenie, ktoré následne ukázalo zlomenú kostičku. Ninka si tak žiaľ od bedmintonu oddýchne na niekoľko týždňov.

Mirka Hargašová tiež nemala príliš šťastie na žreb a v druhom kole nastúpila proti nasadenej štvorke Katke Haldovej zo Spojov, ktorej podľahla 11:21. Lucka Ličáková dostala v druhom kole súperku, ktorá bola hrateľná – Lucku Vašatovú z Trenčína. Lenže naša Lucka v tomto zápase nepredviedla svoju najlepšiu hru, podľahla trochu nervozite a prehrala 13:21. Marcelka je hráčka, ktorá stále skôr len zbiera turnajové skúsenosti, a tak proti veľmi skúsenej Nine Milade Michalkovej z Púchova, nasadenej trojke, bola bez šancí a prehrala v druhom kole 7:21.

Posledným želiezkom v dievčenskej dvojhre bola naša klubová jednotka Natálka Slobodová, nasadená ako dvojka v turnaji. V druhom kole si hladko poradila s Petrou Lehockou z BKMI Trenčín 21:3. V treťom kole jednoznačne rozdrvila Mišku Marťákovú z CEVA Trenčín 21:4, 21:4 a nastúpila do dôležitého zápasu vo štvrťfinále proti Ninke Holienčíkovej zo Žiliny. V tomto zápase sa ale Natálke hodne nedarilo, po prvom sete, ktorý prehrala len tesne 19:21, robila v druhom veľmi veľa chýb a prehrala 10:21. Čakal ju kľúčový zápas o postup na A turnaj – proti Nine Milade Michalkovej, ktorej naposledy v októbri 2018 podľahla na A turnaji U 15 v Ilave. Zápas sa spočiatku nevyvíjal pre Natálku dobre a prvý set prehrala 11:21. V ďalšom priebehu však zohrali rolu lepší pohyb na kurte, lepšia kondícia a schopnosť dodržiavať systém hry a druhý set Natálka vyhrala 21:13. Zápasy na tri sety Natálka málokedy prehráva, keďže vtedy ešte väčšiu dôležitosť začína hrať kondícia a tak to bolo aj teraz, keď Natálka vyhrala 21:12, celý zápas 2:1 na sety a vybojovala si tak postup na A turnaj.

Nakoniec sa hrali štvorhry. Do chlapčenských nastúpilo len 7 dvojíc, z našich hráčov len Šimon spolu s Gregorom. Prvý zápas bol teda hneď štvrťfinále, kde Šimon s Gregorom zvíťazili nad bratislavsko-žilinskou dvojicou Hugo Petrovič – Max Zaťko 21:10. V semifinále porazili trenčiansku dvojicu AlexKajda – Samuel Meško rovnako 21:10 a skloniť sa museli až vo finále pred nasadenou dvojicou č. 1 Martin Gabrhel – Viktor Streharski, ktorým podľahli 12:21.

U dievčat bola účasť hojnejšia, keď do štvorhier nastúpilo 13 párov. Z našich dievčat boli do štvorhier zapísané ale len 2 – Mirka a Natálka. Mirka vytvorila pár s Michaelou Serbákovou z Nitry, avšak na zápas nakoniec nenastúpili a súperky z Trenčna – Lucia Vašatová a Ela Vojtíšková získali víťazstvo bez boja. Natálka vytvorila dvojicu s Luciou Hríbikovou z Trenčína a ako nasadené jednotky mali v prvom kole voľno. V druhom kole, čo bolo zároveň štvrťfinále, porazili ilavskú dvojicu Nikola Trebulová – Vladímira Hanková 21:4. V semifinále uspeli aj proti nasadenej štvorke zo Žiliny – Ninke Holienčíkovej s Lýdiou Zaťkovou 21:12 a čakalo ich finále proti nasadenej dvojke Katke Haldovej s Johankou Ivanovičovou. Natálka s Luciou však už nemali dostatok energie a po celkom peknom zápase prehrali 15:21.

Tento turnaj bol pre náš klub celkom úspešný, pretože Gregor aj Natálka postúpili na A turnaj do Púchova 13.4. a zároveň sme získali dve strieborné umiestnenia v chlapčenskej a dievčenskej štvorhre. Bohužiaľ, medaile savšak nerozdávali.

Fotogaléria