Späť na zoznam reportáží

IV Liga: 1. kolo, Bratislava, 01.03.2020

Reportáž (by Ivan Kuhn)

V nedeľu 1. marca 2020 odohral tím BPR Bratislava odložené 1. kolo IV. ligy zmiešaných družstiev dospelých v tejto sezóne. Nastúpili sme v zostave Peter Cabarka, Dávid Kováč, Šimon Bystrický, Filip Kolek, Mirka Hargašová, Eliška Kuhnová a Ivan Kuhn ako hrajúci kapitán. Pre Šimona a Filipa to bola premiéra nielen v IV. lige, ale aj v oficiálnej súťaži pod hlavičkou SZBe.

A bol to krst ohňom, pretože v prvom kole sme narazili na tím Koliba Bratislava, ktorý hral minulý rok III. ligu. Ale bývalí treťoligisti dali zabrať aj skúsenejším hráčom nášho tímu. Peťo v pozícii našej mužskej jedničky porazil svojho súpera až po tvrdom boji v dvoch vyrovnaných setoch 21:19, 27:25. Dávid, ako naša mužská dvojka, po hladkom prvom sete tiež musel v druhom zabojovať, ale nakoniec vyhral 21:8, 22:20. Tým sa žiaľ naše úspešné ťaženie v tomto stretnutí skončilo. Filip vo svojej premiére zahral slušný druhý set, ale prehral 10:21, 17:21. Mirka nie je v IV. lige úplným nováčikom, keďže v minulej sezóne odohrala dve dvojhry, ale predsa len sa ukázalo, že jej chýbajú skúsenosti. Pri výmenách to chcelo trochu viac trpezlivosti, súperka nebola nezdolateľná a výsledok mohol byť opačný. Ale do výsledkovej listiny sa zapísala prehra 17:21, 18:21. V prvej štvorhre nastúpil tentokrát hrajúci kapitán a Peťo. Subjektívne si dovolím povedať, že sme proti veľmi dobrým súperom odohrali vyrovnaný zápas v ktorom sme doplatili na niekoľko zbytočných chýb (zväčša mojich) a prehrali sme tesne 17:21, 19:21. V druhej štvorhre nastúpili Filip a Šimon, ktorí si odkrútili premiéru aj v párovej disciplíne. Po prvom rozpačitom sete dali v druhom svojim súperom zabrať a k prvému úspešnému setu im chýbalo iba trochu viac šťastia, keď prehrali 12:21, 23:25. V štvorhre žien sa prejavila nezohratosť novej dvojice Mirka/Eliška proti naopak veľmi dobre zohratým súperkám, ktoré odohrali niekoľko sezón v III. lige. Verím, že dievčatá sa z prehry 6:21, 15:21 rýchlo otrasú a postupne sa ich spolupráca na kurte bude zlepšovať, čo naznačil aj výrazne lepší druhý set v tomto zápase. Dávid s Eliškou sú v mixe síce zohratí z MBL, ale každému sa raz pritrafí zlý deň, keď nič nevychádza. A to bol prípad posledného zápasu v stretnutí s Kolibou Bratislava, keď naši hráči podľahli zohratému manželskému páru 8:21, 7:21. Celkovo sme tak ex-treťoligistom podľahli 2:6.

V druhom stretnutí sme sa stretli s tímom RSL Bratislava. A tu sa nám začala lepiť smola na päty. Dávid a Eliškou naozaj nemali svoj deň a mix prehrali 15:21, 11:21. Vzápätí sa Peťo po tesne prehratom prvom sete zranil a v zápase síce po ošetrení pokračoval, ale jeho pohyb už samozrejme nebol taký ako pred zranením a zápas prehral 19:21, 8:21. To už na kurte bojoval vo svojej dvojhrovej premiére Šimon. A slovo bojoval je úplne primerané. Oveľa skúsenejšiemu hráčovi bol vyrovnaným súperom, ale použijúc tradičné športové klišé, zaplatil v tomto zápase nováčikovskú daň. V druhom sete totiž nepremenil 5 setbalov a prehral 19:21, 24:26. Škoda, pretože v treťom sete sa mohla prejaviť jeho lepšia fyzická kondícia. Verím, že nabudúce to už Šimon dotiahne do víťazného konca. Smola nás prenasledovala aj v dvojhre, ktorú hral Dávid. Ten sa so svojím súperom naťahoval až tri vyrovnané sety a zápas nakoniec rozhodli iba dva košíky, žiaľ v jeho a náš neprospech 21:17, 17:21, 20:22. Iskierku nádeje pre celkový výsledok zápasu priniesla Mirka, ktorá v dvojhre porazila súperku 21:14, 21:15, ale štvorhry ovládli zohratejší súperi. Peťo napriek zraneniu a bolesti nastúpil aj na štvorhru, ale na jeho výkone to bolo samozrejme badateľné. Škoda, ak by nebol zranený a podal taký famózny výkon, ako v štvorhrovom zápase proti Kolibe, mohli sme reálne pomýšľať na víťazstvo, pretože aj napriek jeho zdravotnému hendikepu sme podľahli iba veľmi tesne 18:21, 17:21. A to išiel Peťo naozaj iba na pol plynu (a ja som mu nesmierne vďačný, že ten zápas odohral, myslím, že väčšina hráčov by to riešila skrečovaním zápasu). V druhej štvorhre bol výsledok jednoznačnejší, keď Filip so Šimonom prehrali 7:21, 8:21. Verím, že chlapci aspoň zistili, v ktorých herných činnostiach ešte majú rezervy a na čom treba popracovať. Poslednou našou nádejou na zlepšenie konečného výsledku bola štvorhra žien. Mirka s Eliškou postupne zlepšovali svoju spoluprácu na kurte a najmä v druhom sete zvýšili dôraz pri úderoch a veľa nechýbalo aby potiahli zápas do tretieho setu, ale po výsledku 17:21, 20:22 sa na kurte neskrývane radovali súperky. Celkový výsledok stretnutia s tímom RSL Bratislava bol teda 1:7.

Na záver sa chcem poďakovať všetkým hráčom za bojovné výkony, v žiadnom zápase som nezaznamenal rezignáciu pri nepriaznivo sa vyvíjajúcom skóre. Viacero setov sme prehrali smolne najtesnejším rozdielom. Peťo bojoval napriek zraneniu. Dievčatá, ktoré nehrávajú spolu, sa postupne zohrávali. Šimon a Filip pri svojej premiére v IV. lige rozhodne nesklamali, aj keď na svoje prvé víťazné zápasy si ešte budú musieť počkať. Verím, že v druhom kole, ktoré je na programe 29. marca, budeme úspešnejší, aj keď nás budú opäť čakať ťažkí súperi, ďalší bývalí treťoligisti HK Filozof Bratislava A.

A aby som nezabudol, ďakujem Judy a Ondrejovi, že napriek tomu, že na zápas neboli nominovaní, prišli nás pozrieť a povzbudiť. Aj o tom je tímová spolupráca.

PS: Ospravedlňujem sa niektorým členom tímu, že som popri plnení si hráčskych a kapitánskych povinností zabudol odfotiť všetkých členov tímu „v akcii“.