Majstrovstvá SR U15, Púchov, 24.11.2018

Reportáž (by Daniel Sloboda)

24. – 25.11.2018 sa v športovej hale v Púchove konal druhý z vrcholov tohtoročnej slovenskej bedmintonovej sezóny – Majstrovstvá Slovenska v kategórii do 15 rokov. Majstrovstiev Slovenska sa mohli zúčastniť najlepší 24 hráči v aktuálnom rebríčku starších žiakov/žiačok. Náš klub na týchto majstrovstvách Slovenska reprezentovali 2 hráči - Gregor Ondrejčák (číslo 13 aktuálneho slovenského chlapčenského rebríčka dvojhier) a Natálka Slobodová (číslo 8 dievčenského dvojhrového rebríčka). U chlapcov aj dievčat sa turnaja zúčastnilovšetkých prvých 24 hráčov z rebríčka, nechýbal nikto, aj keď Tamara Mrázová (číslo 7 dvojhrového rebríčka) sa nakoniec zúčastnila len mixovej súťaže a do dvojhry ani štvorhry nenastúpila. Náš mini tím okrem rodičov doprevádzalaj tréner Martin Schön.

Do úvodných mixov nastúpilo 25 dvojíc. Naša dvojica nastúpila v prvom kole proti klenovsko-hrachovskej dvojici Samuel Vranský - Iveta Kozloková a asi ešte dospávala ranné skoré prebúdzanie. Gregor s Natálkou sa nevedeli celkom dostať do rytmu a chýbala im energia. Napriek tomu v zápase zvíťazili 21:14 a 21:16. Bolo však jasné, že s takýmto výkonom v ďalšom kole proti zohratej a nasadenej dvojici č. 4 Nina Milada Michalková – TimonGunda nebudú mať šancu. Napriek tomu, že energia našej dvojice išla mierne hore, za svojím potenciálom zaostali, na súperov nestačili a zápas prehrali 11:21, 15:21.

V dvojhrách nastúpil Gregor v prvom kole proti rebríčkovej9 a o dva roky staršiemu hráčovi Stanovi Pálešovi z Hnúšte. Bol to dosť dramatický zápas od začiatku a prvý set skončil po napínavom priebehu 24:22 v prospech Gregorovho súpera. Žiaľ, Gregor nedokázal udržať chladnú hlavu a koncentráciu, čo sa mu vypomstilo najmä v druhom sete, kde mu súper odskočil, Gregor prehral 16:21 a tým pre neho turnaj v dvojhrách skončil hneď v prvom kole.

Natálka Slobodováako nasadená hráčka č. 7 mala v prvom kole voľno. V druhom nastúpila proti Ivete Kozlokovej z Hrachova, o rok mladšej 20. hráčke dvojhrového rebríčka (ktorú predtým v mixe s Gregorom porazili). Nervozita a túžba potvrdiť rebríčkové postavenie zväzovalo Natálke ruky a nedokázala celkom rozbaliť svoju hru. Prvý set Natálka prehrala, aj keď v závere setu sa už jej hra začínala zlepšovať. Zlepšenie hry pokračovalo aj napriek značnému počtu chýb aj v druhom sete, ktorý Natálka vyhrala 21:17 a išlo sa do rozhodujúceho tretieho setu. Set sa vyvíjal stále tesne, v závere však získala Natálka náskok 18:15 a vyzeralo to, že zápas už dotiahne do úspešného konca. Lenže súperka vyrovnala na 18:18 a boli sme na začiatku. Natálka však zabojovala, aj šťastie, ktoré dovtedy sprevádzalo skôr súperku, sa v závere priklonilo na Natálkinu stranu a zvíťazila napokon 21:18. Vybojovala si tak štvrťfinále a možnosť stretnúť sa so špičkovou slovenskou hráčkou kategórií U 15 a U 17 a slovenskou reprezentantkou Michaelou Telehaničovou z Košíc, s ktorou sa stretla aj presne pred rokom na Majstrovstvách Slovenska U 15 - 2017 v Košiciach. Vtedajší zápas sa odohral už v druhom kole a rozdiel v prospech Michaely bol veľmi výrazný. Aj tento rok bola Michaela výrazne lepšou hráčkou, ale bolo vidieť množstvo pekných výmien a Natálka dokázala Michaelu občas aj pekne zatlačiť. Michaela sa však väčšinou dokázala z prípadnej defenzívy vymaniť a rýchlo zaútočiť. Zápas sa skončil jasným Michaeliným víťazstvom 21:11 a 21:6, oproti zápasu pred rokom však bol vidieť Natálkin výrazný herný progres.

Majstrovstvá pokračovali štvorhrami. Gregor nastúpil vo dvojici s Andrejom Suchým zo Sliača proti ilavsko-trenčianskej dvojici Martin Gabrhel – Matúš Závodský. Prvý set Gregor s Andrejom prehrali 14:21, ale v druhom sete svoju hru výrazne zlepšili, zahrali koncentrovane a vyhrali ho 21:11. Žiaľ, v treťom sete opäť neboli dostatočne sústredení a nepočúvali pokyny trénerov a výsledkom bola prehra 18:21 a tým aj koniec v turnaji. Dvojica Gabrhel – Závodský nakoniec prekvapivo dokráčala až do semifinále. Natálkina stabilná štvorhrová partnerka v tejto sezóne Tamara Mrázová sa žiaľ zo súkromných dôvodov štvorhry nezúčastnila, a preto Natálka nastúpila s Katkou Haldovou. Katka však utrpela predchádzajúci týždeň svalové zranenie, kvôli ktorému týždeň netrénovala a ktoré ju obmedzovalo v pohybe. Nebolo preto veľkým prekvapením, keď sa im proti nasadenej dvojici č. 4 Ester Stašková – Johanka Ivanovičová nie príliš darilo, hlavne v prvom sete, ktorý prehrali 8:21. V druhom sete však dievčatá zabojovali, zmenili svoj systém hry a v závere setu sa im darilo náskok súperiek sťahovať. Nakoniec však aj v druhom sete súperkám podľahli 18:21 a Majstrovstvá Slovenska sa pre ne skončili.

Celkovo by som turnaj zhodnotil zmiešane – obaja naši hráči sa veľmi snažili, odohrali pekné zápasy, ako v mixe, dvojhrách aj švorhrách, ale predsa len nedokázali predviesť svoje úplné herné maximum. Budúci rok už Natálku v kategórii U 15 neuvidíme, ale verím, že sa ku Gregorovi pridajú ďalší hráči a na Majstrovstvách Slovenska U 15 v roku 2019 uvidíme nielen jeho.