Majstrovstvá SR U15, Košice, 18.11.2017

Reportáž (by Natália Slobodová a Daniel Sloboda)

Pretože Košice sú od Bratislavy predsa len trochu ďalej, vyrazili sme na majstrovstvá Slovenska už o deň skôr, v piatok 17. novembra. Niektorí vlakom, niektorí autom, ale všetci už doobeda, pretože našim cieľom bolo ešte deň pred turnajom sa oboznámiť s halou v Rozhanovciach, ktorú nám tréner vybavil v piatok poobede na tréning. Na majstrovstvá sme z nášho klubu cestovali 4 – Dávid, Simonka, Viktor a ja ako prvá náhradníčka do dvojhry dievčat. Dúfala som, že niektorá z dievčat nepríde a budem môcť hrať v hlavnej súťaži. Samozrejme, bol s nami aj tréner a v našej výprave bol aj Jakub Borgula zo šamorínskeho klubu. Zľahka sme si v piatok v hale všetci hodinu a pol zatrénovali a bolo veľmi dobré, že sme túto možnosť mali.

Rozhanovce pri Košiciach nie sú úplne obyčajná dedina – prvá písomná zmienka o nich je už z roku 1270(pozri fotku z haly) a dňa 15.6.1312 sa tu odohrala dôležitá stredoveká bitka medzi vojskami Omodejovcov a Matúša Čáka Trenčianskeho na jednej strane a vojskami uhorského kráľa Karola Róberta z Anjou a jeho spojencami na strane druhej. Zvíťazilo kráľovské vojsko a bitka ukončila faktickú vládu Abovcov na východnom Slovensku a predznamenala koniec faktickej vlády „pána Váhu a Tatier“ – Matúša Čáka Trenčianskeho na zvyšnom Slovensku. Pre fanúšikov histórie, viac o bitke tu.

Ale späť k bedmintonovej bitke. Na druhý deň v sobotu sme do haly prišli už pred 8. hodinou a rozcvičili sa. Turnaja sa zúčastnilo 24 najlepších hráčov a 24 najlepších hráčok na Slovensku vo veku do 15 rokov. Mala som šťastie a po odhlásení sa Lucie Hríbikovej z Trenčína som mohla tiež nastúpiť v hlavnej súťaži dvojhier.

Najprv boli ale mixy. Simonka hrala s Dávidom. Boli nasadení ako turnajové č. 8, a preto nemuseli hrať prvé kolo. V druhom kole hrali proti Jakubovi Borgulovi zo Šamorína s Natáliou Lazárovou z Rožňavy, porazili ich v troch setoch 18:21, 21:12 a 21:12 a dostali sa do štvrťfinále. Tam narazili na turnajovú dvojicu č. 3 – Petra Hupperta a Natáliu Tomčovú z Košíc s ktorými prehrali 12:21 a 13:21.

Ja som hrala s Viktorom a v prvom kole sme hrali celkom vyrovnaný zápas proti Samuelovi Slosiarikovi z Košíc a Nine Milade Michalkovej z Púchova. Vyhrali sme prvý set 21:18, ale potom sme prehrali 16:21 a 8:21 a boli sme vonku.

Nasledovala hlavná súťaž v dvojhrách. Simonka bola nasadená ako č. 7 a nemusela hrať prvé kolo. V druhom kole sa stretla so silnou Olíviou Kadlecovou z Púchova a prehrala s ňou 18:21 a 14:21. Ja som musela hrať aj prvé kolo, v ktorom som sa stretla s Ninkou Holienčíkovou zo Žiliny, ktorú som doteraz nikdy neporazila. Prvý set som prehrala tesne 17:21, aj keď som v ňom väčšinou vyhrávala. Druhý set sa mi podarilo vyhrať 21:19 a v rozhodujúcom treťom sete som to už dotiahla a vyhrala som 21:17. V druhom kole som ale dostala jednu z najväčších favoritiek celého turnaja nasadenú ako č. 4 - Michaelu Telehaničovú z Košíc. Aj keď som sa veľmi snažila a niektoré výmeny boli podľa mňa pekné, Michaela bola omnoho lepšia a prehrala som s ňou 7:21, 7:21.

Medzi chlapcami hral Viktor v prvom kole s Petrom Petrovičom zo Zvolena a prehral s ním 10:21, 13:21. Dávidovi sa darilo lepšie a v 1. kole vyhral nad Stanislavom Pálešom z Hnúšte dosť jednoznačne 21:13 a 21:7. V druhom kole ale dostal ťažkého súpera - nasadené č. 6 Sebastiána Kadleca z Púchova. Prvý set bol veľmi vyrovnaný a Dávid ho len tesne prehral 21:23. Druhý set bol jednoznačnejší 9:21 a Dávid sa tiež rozlúčil s turnajom v 2. kole.

V štvorhre chlapcov nastúpili Dávid s Viktorom v 1. kole proti Jakubovi Borgulovi s Lukášom Vojtekom z Púchova. Naši chalani boli predsa len zohratejší a lepší a vyhrali 21:11 a 21:8. V druhom kole ale dostali nasadenú dvojicu č. 1 Petra Hupperta z Košíc a Borisa Karpjáka z Prešova a nemali šancu – prehrali 12:21 a 12:21.

Ja som hrala štvorhru s Ninkou Holienčíkovou zo Žiliny (nad ktorou som vyhrala v dvojhre) a dlho sme sa na kurte hľadali. Hrali sme v prvom kole proti dobre zohratej dvojici Nina Milada Michalková a Rebeka Kováčová z Púchova. Prvý set sme prehrali 11:21, ale potom sme zabrali a druhý set bol veľmi vyrovnaný. Napokon sme ho ale tiež prehrali 20:22 a s turnajom sme sa rozlúčili.

Najviac sa vo štvorhre darilo Simonke, ktorá nastúpila s Adrianou Drgovou z Ilavy ako nasadené č. 4. V prvom kole mali voľno, v druhom kole vyhrali nad Johankou Ivanovičovou z Trnavy a Kristínou Stierankovou z Hrachova 21:11 a 22:20 a boli v semifinále. V ňom zohrali veľmi pekný zápas s najväčšími favoritkami a nasadenou dvojicou č. 1 Júliou Chmurovičovou z Prešova a Sofiou Slosiarikovou z Košíc. Prvý set dokonca vyhrali 21:17, v druhom sete ale prehrali 19:21 a v treťom nakoniec 13:21. Síce nepostúpili do finále, ale získali bronzové medialy, takže naša výprava sa do Bratislavy mohla vracať s cenným kovom.

Myslím, že tieto majstrovstvá Slovenska U15 boli pre náš klub dosť úspešné – už len to, že sme na nich hrali až štyria, je veľký úspech. Navyše sme väčšinou postúpili v dvojhrách do 2. kola, vyhrali sme aj nejaké zápasy v mixoch a štvorhrách a získali sme aj jednu bronzovú medailu!